Cílem tohoto článku je usnadnit seznámení s obnoskem jezdcům, kterým se poprvé dostává do rukou a nemají možnost být „zaškoleni“ pod naším vedením, a také odpovědět na několik nejčastějších dotazů, které mi pokládají nejen noví majitelé obnosků, ale i ti ještě váhající.
Jak umístit obnosek?
Obecně platí, že čím níže na koňském nose se obnosek nachází, tím intenzivněji působí. Je to logické, směrem k nozdrám se citlivost koňského nosu zvyšuje. Vzhledem k tomu, že každý kůň má jiný tvar nosu, nelze použít nějakou univerzální radu, kam přesně obnosek patří. Je třeba to vyzkoušet a ideální místo najít. Záleží také, zda používáte obnosek v kombinaci s udidlem či samostatně.
V případě kombinace obnosku s udidlem se obnosek přichytí do přezky lícnice nad udidlovými kroužky, jak můžete vidět na fotkách níže. Obnosek by měl být utažen asi jako nánosník, ne tedy zcela napevno, ale mělo by pod ním být dostatek místa, aby kůň mohl žvýkat. Nesmí však být příliš volný, aby koni nejezdil po nose.
V případě bezdudidlového použití obnosku se obvykle obnosek dotahuje o něco více, protože chybí „fixace“ obnosku na udidlo. Nicméně i tak musí být tak volný, aby koně netlačil a aby měl možnost žvýkat.
Příklady umístění obnosků můžete shlédnout zde:
Bezudidlová varianta:
Jakou velikost obnosku objednat?
Obnosky jsou univerzální. Jejich základ tvoří kovová konstrukce, kterou je možné (a vhodném) stlačením či roztažením přizpůsobit tak, aby seděla na nose vašeho koně. Pro poníky je možné objednat i pony variantu, dle zkušeností sedí větším poníkům i shetlandům.
Jak s obnoskem pracovat?
S obnoskem pracujeme se stejnou logikou jako s udidlem. Obnoskové otěže, tedy otěže připnuté do kroužků na obnosku, používáme stejně, jako bychom drželi v rukou otěže k udidlu. Tedy se vší lehkostí a jemností! Kouzlo obnosku se ztrácí, pokud za obnosek jezdec visí či ho používá s přílišnou silou. Takovému nepřiměřenému tlaku se kůň bude bránit, stejně jako by se bránil tlaku na udidlo.
Pokud používáme obnosek v kombinaci s udidlem, máme v ruce dvoje otěže. Ač to může být zpočátku náročné, za chvíli si na toto držení otěží zvyknete a až proniknete do systému práce na více otěžích, už ani nebudete chtít jezdit jinak.
Obnoskové otěže uchopíme stejně jako klasické stihlové otěže. Druhé otěže, tedy udidlové, držíme v obou rukou o prst výše – tedy v případě držení otěží 2:2. Ještě lepší variantou je však vést koně v držení otěží 3:1, tedy obnoskové otěže držíme standardně a stihlové/pákové otěže zavěšené na prostředníčku levé ruky. Toto držení doporučujeme pro stihlové udidlo, ale rozhodně je nezbytné pro kombinaci obnosku a pákového uždění (tzv. španělské uždění). Pákové otěže by měly být drženy vždy pouze v levé ruce. Držení 2:2 v případě pákového uždění představuje přílišný tlak na koňskou hubu a je proti logice klasické drezury, ač bohužel většina jezdců dnes jezdí s pákovými otěžemi v obou rukou.
K vlastnímu vedení koně při využití kombinace udidla s obnoskem. Koně vedeme/ovládáme čistě pomocí obnoskových otěží, tedy používáme je na pomůcky při obratech a zádržích, stejně jako bychom použili udidlo. Udidlové otěže naopak využíváme, pouze pokud chceme koně zakulatit, tedy abychom ho přizvednutím ruky s otěžemi vedoucími k udidlu jemně polechtali na jazyku a motivovali ho k odžvýknutí. Udidlem si říkáme o snížení krku a zakulacení, zatímco obnosek naopak koně vzpřimuje, pokud již klesá krkem příliš nízko či se schovává za otěž.
Španělské uždění – kombinace obnosku a páky:
Je obnosek vhodný i pro citlivé koně?
Ano, obnosek je více než vhodný pro jemné a citlivé koně, protože přenáší působení otěží z huby na nos koně. Přesto je však nutno i s obnoskem zacházet s jemností, jinak by jeho funkce ztrácela smysl.
Je obnosek vhodný pro mladé koně?
Obnosek je ideální pro mladé koně! Pro detailní informace, jak s mladým koněm pracovat na obnosku od první práce ze země, přes obsedání až k sofistikovanější drezuře můžete najít v rámci Gallardova deníku zde na stránkách. Sama si neumím představit, jak je možné s mladým koněm pracovat bez obnosku. Obnosek poskytuje perfektní ochranu koňské huby před přílišným tlakem či neobratností jezdce a díky tomu z koně obsedaného na obnosku získáte jemného vnímavého partnera s důvěrou v kontakt s rukou jezdce. Pokud se tedy neuchylujete k použití síly či zneužívání udidla či obnosku.
Na například rozdíl od provazové ohlávky/parelky obnosek umožňuje udržování stálého kontaktu otěžemi mezi jezdcem a koněm, čímž usnadňuje oběma vzájemnou komunikaci nezbytnou pro kvalitní přiježděnost koně a vyšší drezuru.
Obsedání na obnosku:
Lze obnosek dát i staršímu koni, který na nic podobného doposud nebyl zvyklý?
Vzhledem k našim několikaletým zkušenostem s obnosky si dovoluji tvrdit, že jsem se doposud nesetkala s koněm, kterému by práce na obnosku nevyhovovala. Koně si velmi rádi a velmi rychle zvyknou na působení na nos a rozhodně ho upřednostňují před vedením za hubu. Zejména pro koně se špatnými zkušenostmi s udidlem (tzv. „zkažené,“ „tupé na hubu,“ z jezdeckých škol či turistických jízdáren) či nedůvěrou v ruku jezdce působí obnosky jako balzám na duši.
Lze obnosek využít i jinak než k drezurní práci?
Obnosek má velmi rozmanité možnosti využití, od klasické drezurní práce, kdy zjemňuje působení ruky jezdce, přes skokové ježdění, kde velmi účinně brání nárazům citlivé koňské huby na udidlo a přenáší případné chyby jezdce na nos koně, až k použití jako jemnější uždění pro vyjížďky do terénu, jako bezudidlové uždění, dokonce až k využití v dostihovém sportu.
Co dělat když obnosek vyjíždí koni příliš nahoru po nose?
Pokud by obnosek vyjížděl koni po nose příliš nahoru, svědčí to o nepříliš šťastném působení jezdce na otěže. Rada v tomto případě by nejspíš zněla zlehčit ruku, netahat se s koněm, odlehčit kontakt. Je také možné, že je obnosek příliš povolený, ale pozor, neřešte příliš tvrdu ruku dotahováním obnosku na pevno, to by ničemu nepomohlo.
Jak obnosek udržovat?
První, co byste měli s obnoskem udělat, je ho důkladně ošetřit balzámem na kůži. Je třeba naimpregnovat nejen řemínek, ale i kůží obšitou obnoskovou konstrukci. Kůže po namazání změkne, takže obnosek bude pro koně příjemnější a navíc kůže tak déle vydrží. Čím kvalitnější přípravek použijete a čím častěji budete kůži promazávat, tím lépe.
Ideální je nechat kůži po promazání uschnout do druhého dne a pak můžete přistoupit k samotné „instalaci“ obnosku na koně.
Občas je třeba také dotáhnout kroužky, ke kterým jsou připnuty otěže (jsou totiž pouze přišroubované, aby bylo možno v případě potřeby řemínek sundat). Je také vhodné pravidelně kontrolovat, zda obnosek ideálně kopíruje koňský nos a v případě nutnosti jeho tvar snadno v ruce či přímo na koňském nose přizpůsobit.
Pokud máte obavy, že řemínek obnosku by se nehodil k vaší uzdečce, lze jednoduše řemínek odšroubovat, do nánosníku uzdečky přidělat dvě dírky a obnosek přišroubovat přímo na nánosník vaší současné uzdečky.
Obnosek nefunguje! Co mám dělat?
Obnosek neumí zázraky, nedokáže z vás učinit lepšího jezdce bez vašeho vlastního přičinění. Nemohu vám slíbit, že ho nasadíte koni na nos a od těch dob budou všechny vaše problémy vyřešeny.
Obnosek je nástroj pravdy. Pokud má jezdec pocit, že kůň má tendenci se do obnosku věšet, chyba bývá spíš v jeho příliš tvrdé ruce, případně ve špatné rovnováze koně, který má sklon padat váhou na předek, případně v kombinaci obého. Z toho ovšem nemůžeme vinit obnosek, protože ten nám naopak pomůže na problém poukázat.
Pokud si jezdec stěžuje, že má problém na obnosku koně zakulatit, opět to není chyba obnosku, ale je třeba si z toho vzít poučení. Dost možná kůň jezdci dokazuje, že bez působení na jeho hubu není schopen dosáhnout vytouženého „kulatého krku.“ Pro jezdce by se to naopak mělo stát hnacím motorem k další práci. Kůň by měl být ideálně zakulacován od správných pomůcek, které ho motivují k podsazení a přilnutí a ne od udidla.
K.
Pokud byste měli o naše obnosky zájem, můžete si je objednat ZDE v eshopu
Obnosky jsou vyráběny ručně, termín dodání závisí na počtu objednávek.
Pokud máte další dotazy, případně se chcete podělit o své dojmy a zkušenosti z užívání obnosků, připojte se k naší Facebookové skupině OBNOSKY – podpůrná skupina