O čem knížka pojednává?
I méně vnímavý čtenář se jistě dovtípí, o čem se píše v knize Jak se stát lepším jezdcem. Ano, nepřekvapivě je o tom, jak se stát lepším jezdcem. Vzhledem k tomu, že knih o jezdecké technice, které vás poučí, kam dát ruce, kam nohy, jak si správně sednout a jak koně pobízet, bylo již napsáno mnoho, ambicí tohoto dílka nebylo se k nim připojit, ale spíše na ně navázat.
Stěžejní ideou knížky je předpoklad, že jezdecká technika, ač je nesmírně důležitá, tvoří „pouze“ jakýsi základ jezdectví. Můžeme ji vnímat jako podstavec pyramidy. Ovšem pokud chceme v jezdectví a ve vztahu ke koni vystoupat do pomyslných horních pater, tedy posunout se na vyšší úroveň vzájemné komunikace, s působením rukama a nohama si nevystačíme. Musíme se naučit jezdit hlavou, ovládnout především sami sebe a svou psychiku. Proto tato kniha nemluví o tom, jaký má být kůň, ale o tom, jaký má být jezdec.
Knížka se věnuje důležitým vlastnostem, které by měl ideální jezdec mít. Jen krátce nastiňuje fyzické předpoklady ideálního jezdce a podrobně se naopak zabývá předpoklady psychickými. V každé kapitole rozvíjí jednu vlastnost jezdce, ale dává je i do vzájemné souvislosti. Názvy kapitol mnohé napoví, jsou jimi např. „Jezdec vnímající, Jezdec cítící, Jezdec soustředěný, Jezdec pokorný, Jezdec motivovaný, Jezdec kulturní, Jezdec odvážný“ a mnohé další. Text knížky zdůvodňuje, proč jsou tyto vlastnosti (nejen!) pro jezdectví důležité, navádí, jak je rozvíjet a doplňuje to příklady ze života.
Proč si knížku přečíst?
Svým obsahem tato knížka vybočuje ze standardní jezdecké literatury. Často je opomínáno, že jezdectví je „párovým uměním“ – aby byl výsledný efekt krásný, musí na sebe být dvojice kůň-jezdec, napojena. Pokud mezi nimi komunikace vázne nebo pokud si nejsou v páru rovni, místo společného tance sledujeme spíše bojový sport.
Byla bych ráda, kdyby tato kniha pomohla jezdcům uvědomit si, že pokud v jezdectví používají (nebo se domnívají, že musejí používat) nátlak a násilí, svědčí to především o chybách v komunikaci s koněm. Že řešením možná není zvýšit nátlak a přidat sílu, ale zapracovat na své (nejen) jezdecké osobnosti. Že systematickou prací na svých osobnostních kvalitách mohou dosáhnout více, než drilem na jízdárně.
Z čeho knížka vychází?
Ideový základ knihy tvoří spojení klasické drezury, jezdecké filosofie Nech se nést, poznatků z oblasti osobního/životního koučinku a pozitivní psychologie.
Komu je knížka určena?
Všem lidem, kteří mají zájem o koně, nejsou líní přemýšlet, chtějí na sobě pracovat a věří, že je vždy prostor pro vlastní osobní rozvoj. Je napsána pro jezdce, kteří nevnímají koně jako sportovní náčiní, ale jako rovnocenného partnera, myslící a cítící bytost. Pro jezdce, kteří kladou vždy vyšší nároky na sebe než na svého koně. Pro jezdce, kteří jsou ochotni si připustit, že nejsou neomylní, a že problém zpravidla bývá nad sedlem a ne pod ním.
Kde je knížka k dostání?
Objednávat můžete přes eshop ZDE
Ukázky z knihy najdete ZDE a ZDE
Ať se vám dobře čte!
Velmi se těším na vaše reakce na mailu kristyna@nechsenest.cz
K.