Korektní vs. falešné ohnutí koně

autor: | Srp 8, 2019 | Komentáře | 0 komentářů

Jak poznat, zda se kůň ohýbá správně? Pro ilustraci poslouží přiložené foto. Na první pohled se může zdát, že levý snímek je ten správný, protože na něm vidíme krásně ohnutý krk, pohled zkušeného oka nás však ihned z omylu vyvede. Na levém snímku je totiž opravdu ohnutý pouze krk. Mnoha jezdcům to stačí, ovšem příznivci korektního ježdění ví, že to správné ohnutí nevychází z krku, ale z plecí koně. 


Na snímcích vidíme rozdíl mezi falešnou a korektní dovnitř plecí. Na levé fotce kůň pouze ohýbá hlavu, ale plece pokračují rovně ve stopě. Teprve na pravé fotce se kůň ohnul korektně v plecích, tedy ustoupil plecemi o stopu dovnitř (odtud pojem “práce na dvou stopách”). Linie krku plynule následuje ohnutí celé páteře a krk tedy z plecí vychází bez zalomení, které vidíme vlevo.
Stejně to funguje i v obratech a na kruzích. Platí, že kam jdou plece, jde i kůň. Tahem za otěže, tedy ohnutím koně rukou, dosáhneme vždy falešného ohnutí – kůň sice půjde hlavou a krkem po kruhu, ovšem zbytek těla bude zalomený v plecích (plec vypadne směrem ven z kruhu) a záď se bude pohybovat zcela nekontrolovatelně. Například často vidíme u nezkušených jezdců na parkuru, jak jezdec koně zatočí za otěže na skok, ovšem kůň tam ohne pouze krk a plynule pokračuje rovně. 
Při korektním ohnutí od sedu a holeně se kůň ohne v celé linii páteře (ano, v určitých částech je koňská páteř téměř neohebná, ale to je zase na jiný příběh) a krkem, plecemi i zádí bude sledovat linii kruhu. Je velmi snadné si vizuálně zkontrolovat, zda se kůň správně ohýbá v krku a plecích (viz snímky a šipky), ovšem pozice zádi koně je neméně důležitá. Tam už je “bohužel” třeba, aby jezdec byl schopen pozici koně vycítit ze sedla bez dívání. V případě cviku dovnitř plec (a plec před sebe) musí záď “jít rovně” ve stopě, čili zůstat u stěny a neustupovat dovnitř. Při obratech a při práci na kruhu musí naopak sledovat linii krku a plecí.
Abychom to shrnuli – správně ohnout/zatočit koně lze pouze sedem (vnitřní rameno zpět, zapojit šikmé břišní svaly a s jejich pomocí koně ohnout kolem vnitřní holeně) a holení (vnitřní dopředu, vnější dozadu, dle velikosti obratu), přičemž ruka je přítomna pouze pasivně (koriguje případné zkřivení krku, přizvednutí vnější otěže může pomoci pohlídat, aby kůň nevypadl plecí ven; vibrace na vnitřní otěži koni připomene, že se má lehce dívat dovnitř). 
Kůň jde vždy tam, kam jdou jeho plece. A méně je někdy více. 🙂


K

Nejnovější články

Tak se uklidni!

Tak se uklidni!

Vypni hlavu. Na nic nemysli. Medituj. Neřeš. Nevím, jak to máte vy, ale mě vždycky nejvíc vytočilo, když mi někdo řekl, ať se uklidním. Zklidnění a uvolnění je naprostý středobod energetické práce v nejširším smyslu toho sousloví – v ideálním stavu představuje výchozí...

Představ si, že jsi kůň

Představ si, že jsi kůň

Představ si, že jsi kůň. Zrozen k volnosti, ke svobodě pohybu a rozhodování, zrozen ke zvídavosti, odpovědnosti za své volby, byť s rizikem zaplacení ceny nejvyšší. Miliony lety evoluce naprogramován k extrémní vnímavosti k nebezpečí, k co nejrychlejšímu úniku před...

Gallardův deník díl 30.

Gallardův deník díl 30.

Kde se vzal, tu se vzal, 26. 3. 2022 k nám přibyl 3letý starokladrubský valášek (z úžasného chovu JS Maneo) Sacramoso Fantastica IV-38, tedy náš Fanda. Z bezpečnostních důvodů jsme koně zase rozdělili, hřebec s poníkem zůstali v jednom výběhu a ke Gallardovi jsme...