Nikdy nenechte koně selhat

autor: | Zář 29, 2014 | Inspirace | 0 komentářů

Helenu jsem poprvé viděla na jednom z jejích prvních tréninků s Filipem. Sice už nevím, který rok to byl, ale celkový dojem mi v mysli zůstal. Helča a její kůň Ramoz působili všelijak, jen ne jako harmonická dvojice. Spíše než o spolupráci se jednalo o vzájemný souboj o to, kdo vydrží s nervy déle. Co mi ovšem utkvělo v paměti, byla Helčina zarputilost, se kterou se s tímto zdánlivě beznadějným stavem jala bojovat. S touto vzpomínkou je proto o to příjemnější podívat se, jak dlouhou cestu společně ušli a jak obrovský rozdíl v jejich vztahu můžeme sledovat dnes.

A nejen o přerodu bojujícího jezdce v cítícího jezdce je Helenina kniha.

Helena nemá ambice ve své knize sáhodlouze kázat či pedanticky vysvětlovat a kárat, naopak snaží se čtenáře inspirovat svou vlastní cestou, svými vlastními chybami a zkušenostmi. Zabývá se procesem učení koní a tím, jak ho můžeme ovlivnit, představuje čtenářům potenciál pozitivní motivace a shapingu v tréninku koní, to vše na příkladech ze své jezdecké či veterinární praxe. „To nejdůležitější, co si bude kůň pamatovat je to, jak se s vámi cítil.“

Kniha se věnuje somatopsychologii koní, tedy jakým způsobem může zdravotní stav koně (například bolesti zad, stres, tělesné nepohodlí, žaludeční vředy, nedostatek hořčíku) ovlivňovat jeho psychiku a jeho výkonnost, pohodu a schopnost učit se. Protože, jak Helena zdůrazňuje: „Ne každý problém je chybou jezdce, natož pak koně,“ a dodává, že: „Než budete trestat koně za jeho „nepatřičné“ chování, je vždy lepší snažit se najít příčinu, která může být i ryze zdravotní.“

Spojení psychiky a fyzična je bohužel stále ještě ve stájích velmi podceňována. „Koně jsou výrazně psychosomatičtí a každá tělesná nerovnováha se projeví nerovnováhou duševní,“ navádí Helena k celostnímu pojetí analýzy chování koně v tréninku. Navíc „koně se nerodí jako nepopsaný list papíru,“ přináší si na svět vlastní fyzické a psychické předpoklady pro jezdecké využití.

Nesmíme také zapomínat, že kůň je do obrovské míry ovlivněn působením svého jezdce. „Všechny bloky, které si neseme ve své mysli a ve svém těle, přenášíme na naše koně. Proto platí jezdecká karma, že koně jsou naším obrazem i odrazem,“ upozorňuje Helena v knize. „Nezvyšujte nátlak jen proto, že vám to kůň dovolí.“

Jak uvádí sama autorka: „Kniha v žádném případě není uceleným výčtem problematiky koňské somatopsychologie, ani návodem, jak s koňmi pracovat. Kniha vám má především dát inspiraci k zamyšlení, měla by být nápomocna při hledání cesty do koňské duše.“

A to se jí rozhodně povedlo na výbornou.

Na závěr snad ještě ze sentimentu přidávám krátký citát, kterým Helena popisuje spolupráci s Filipem: „Žádný jiný trenér mě nenechal jezdit tak samostatně, nedovolil mi udělat tolik chyb jen proto, abych viděla, jak na ně kůň zareaguje, nenaučil mě reakce interpretovat a podle reakcí koně správně změnit svoje chování. Filip mě naučil nejen cvičit koně k pochopení požadavků. Naučil mě s nimi komunikovat.“

K.

Knihu si můžete objednat v našem e-shopu ZDE

A co se do knihy už nevešlo? 🙂

 

Nejnovější články

Tak se uklidni!

Tak se uklidni!

Vypni hlavu. Na nic nemysli. Medituj. Neřeš. Nevím, jak to máte vy, ale mě vždycky nejvíc vytočilo, když mi někdo řekl, ať se uklidním. Zklidnění a uvolnění je naprostý středobod energetické práce v nejširším smyslu toho sousloví – v ideálním stavu představuje výchozí...

Představ si, že jsi kůň

Představ si, že jsi kůň

Představ si, že jsi kůň. Zrozen k volnosti, ke svobodě pohybu a rozhodování, zrozen ke zvídavosti, odpovědnosti za své volby, byť s rizikem zaplacení ceny nejvyšší. Miliony lety evoluce naprogramován k extrémní vnímavosti k nebezpečí, k co nejrychlejšímu úniku před...

Gallardův deník díl 30.

Gallardův deník díl 30.

Kde se vzal, tu se vzal, 26. 3. 2022 k nám přibyl 3letý starokladrubský valášek (z úžasného chovu JS Maneo) Sacramoso Fantastica IV-38, tedy náš Fanda. Z bezpečnostních důvodů jsme koně zase rozdělili, hřebec s poníkem zůstali v jednom výběhu a ke Gallardovi jsme...